Policie ČR

Právní názor na aplikaci „Protikuřáckého zákona“ v soukromých klubech

V souvislosti s nabytím účinnosti protikuřáckého zákona (ve skutečnosti se jedná o zákon č. 65/2017 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek s účinností od 31. května 2017 – dále jen zákon) vznikají jako houby po dešti soukromé kuřácké kluby. Jejich zakladatelé se domnívají, že se na ně zákon nevztahuje. V současné době běží tříměsíční doba hájení, po kterou nebudou státní orgány dodržování tohoto zákona po restauracích vymáhat. Běžní občané, kteří si v hospodě zapálí však již pokutu (5000 Kč) dostat mohou, přestože na stole bude popelník. O této tříměsíční době informují média, na stránkách Ministerstva zdravotnictví http://www.mzcr.cz/  o ní však žádná zmínka není..... celý článek »

Právní stát

Napadení chodce policistouPrávě se připravuji na státní zkoušku z Teorie práva. Jedna z otázek je "Právní stát". Co si pod tím pojmem mohu představit? Procházím si své poznámky z prvního ročníku a přemýšlím. Ne, takhle to nepůjde. Pryč s naučenými frázemi. Já přeci vnitřně cítím, co je to právní stát, tak jako to cítí každý normální člověk! U zkoušky to přece budu schopen říci. A když ne, tak použiji příklad. Předevčírem jsem třeba četl o případu, který se stal v Pardubicích. Policista v civilu zde napadl člověka, který přecházel na červenou, strhl ho na zem, zaklekl, vzal do kravaty a málem uškrtil..... celý článek »

Nereálný program?

Vážení přátelé,

předem chci velice poděkovat všem občanům volebního obvodu 21 (Praha 5 + Praha 13), kteří již podepsali petiční archy, podporující mou kandidaturu do letošních senátních voleb. Je mi to strašně líto, ale archy mohou podepsat pouze občané s trvalým bydlištěm na území tohoto obvodu. Tímto chci vyjádřit velké díky občanům, kteří mne v mém úsilí podporují, ale podepsat petici nemohou..... celý článek »

Vládní zmocněnkyně nepochopila zadání

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva svolala pracovní skupinu pro řešení sociálních nepokojů. Člověk neznalý situace by si řekl: proč ne, problémy se musí řešit. Jenže kdo má řešit jaké problémy? Paní Šimůnková je přece zmocněnkyní pro lidská práva! Pracovní skupinu pro řešení sociálních nepokojů by měl svolávat ministr práce a sociálních věcí, možná ministr vnitra, nikoliv paní Š. Další problém je s tím, co vládní zmocněnkyně chce vlastně řešit? Logicky by se dalo vydedukovat, že skupina má řešit problémy bílých lidí, které tíživá sociální situace nutí žít v blízkosti cikánské komunity a kteří proti neustálé šikaně ze strany cikánského obyvatelstva vyšli demonstrovat do ulic? V žádném.... celý článek »

Vymyšlený příběh

ŽelízkaObčan (udýchaný): Dobrý den, chci oznámit přepadení!

Vrátný: támdle se posaďte a hned se Vám bude někdo věnovat.

Česká republika, rok před prezidentskými volbami 2073

Píše se duben roku 2072. V České republice žije 10 500 000 obyvatel, přibližně tolik, jako před sto lety. Z toho je podle posledního sčítání lidu 4 100 000 Čechů, 3 600 000 Romů, 900 000 Moravanů, 400 000 Ukrajinců, 300 000 Slováků, 200 000 Vietnamců, 200 000 Němců, 200 000 Poláků, 150 000 Číňanů a 130 000 Rusů. Všichni občané již mají v matrice zaznamenánu národnost a etnickou příslušnost. Národnost lze z změnit v osmnácti, jedenadvaceti, čtyřiceti a pak každých 20 let. Příznivcům multikulturalismu se konečně splnil sen, česká společnost je multinárodní a multirasová. Jejich radost trochu kazí fakt, že jednotlivé entity spolu moc nekomunikují a navzájem se vyhýbají. Ve větších městech jsou celé bloky desítek domů oddělené vysokými zdmi, ocelové vstupy do jednotlivých sektorů hlídá ozbrojená.... celý článek »

Zásah na Andělu

Běžný zásah strážníků Městské policie proti vypitým vysmahlům, obtěžujícím již několik desetiletí všechny občany, kteří procházejí  pražskou křižovatkou Anděl. Všechno je v pořádku, zákony se dodržovat musí. I ty špatné. Nevím, proč bych nemohl v létě uhasit žízeň plechovkou desítky Staropramen zrovna na pěší zóně. Ale za to, že nemohu, může zejména tato verbež, kterou právě strážníci MP pacifikují. Jak víme, mezi prameny práva patří i obecně závazné vyhlášky zastupitelstev obcí. Proto je třeba dodržovat i spornou vyhlášku o popíjení alkoholu na pěší zóně a zákaz kouření v čekárnách MHD. Na verbež je třeba tvrdý metr. Najednou se ale něco zvrtává.... celý článek »

Další gumový paragraf

Salámová metoda, pomocí které státní byrokracie postupně ukrajuje z naší svobody slaví znovu úspěch. Náš právní systém zaplevelil další gumový paragraf. Tentokrát jde o nový trestný čin. „Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí hrob, historickou nebo kulturní památku, anebo hrubým způsobem ruší přípravu, průběh nebo zakončení organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta“. Tento paragraf se dá použít více méně proti každému, kdo na veřejnosti projevuje nějaký názor..... celý článek »

Znáte policistu, který by měl špatné pracovní hodnocení?

Znak PČR

Během svého života  jsem mohl přečíst zpravodajství o několika stovkách trestně stíhaných policistů. Všechny tyto případy měly jedno společné. Soud odůvodňoval mírný rozsudek nad policistou dosavadní bezúhonností a dobrým pracovním hodnocením. A tak se ptám: Znáte policistu, který by měl špatné pracovní hodnocení? Někoho, komu by soud uložil přísnější trest, protože se jako policajt v práci flákal? Pokud ano, napište do .... celý článek »

Normální lidé a nadlidé

Vlasta ParkanováKdyž je běžný občan policií podezříván, že se dopustil nezákonného jednání, policie zahájí jeho trestní stíhání. Během trestního stíhání policie sbírá důkazy. Občan je o tom písemně vyrozuměn. Nikdo se ho nezeptá, jestli se mu to líbí. O zahájení tohoto trestního stíhání se nikde nehlasuje. Občan si sice může podat proti trestnímu stíhání stížnost, ale tu mu státní zástupce zamítne. Výrok o nevině, vině či trestu je v rukou nezávislého soudu..... celý článek »

Syndikovat obsah